Forum studenata Ekonomskog fakulteta ZG
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Javne financije - prof. Šimović

+26
mgujic
Kadosh
WOYFG
dalila
lala
ekonomija2014
smedjooka
0Ana0
Bedak
Javorko
majk29
Clara92
Mrgica
ketek
rory555
Zagi
SARA04
superflaj
bruns
fireblade
leeluu
oompaloompa
CiniMINIS
gabsy
lam.B
mimica
30 posters

Page 4 of 4 Previous  1, 2, 3, 4

Go down

financije - Javne financije - prof. Šimović - Page 4 Empty Re: Javne financije - prof. Šimović

Post by 0607 Tue Jun 16, 2015 10:56 pm

Bok,

jel netko zna username i password za ulazak u skriptu od Šimovića?
Hvala

0607

Posts : 4
Reputation : 0
Join date : 2014-06-23

Back to top Go down

financije - Javne financije - prof. Šimović - Page 4 Empty Re: Javne financije - prof. Šimović

Post by lollabella Thu Jul 02, 2015 10:01 am

Danas grupa a:
1. KP Vrste javnih prihoda i objasnit
2. KP Flat tax i objasnit, nedostaci i prednosti
3. KP Kako država ispravlja (negativne) eksternalije pomoću uspostavljanja tržišta
4. Trošarine, na što se plaćaju u HR i zašto
5. Javni izbor i objasniti predstavničku demokraciju
6. nešto nešto nešto aka ne mogu se sjetit XD
lollabella
lollabella

Posts : 13
Reputation : 0
Join date : 2014-06-11
Location : Tamo negdje, tamo daleko...

Back to top Go down

financije - Javne financije - prof. Šimović - Page 4 Empty Re: Javne financije - prof. Šimović

Post by lam.B Thu Jul 02, 2015 11:02 am

hvala lollabella......jesi li prošla?
Koliko dugo si spremala ispit?

lam.B

Posts : 100
Reputation : 2
Join date : 2014-05-29

Back to top Go down

financije - Javne financije - prof. Šimović - Page 4 Empty Re: Javne financije - prof. Šimović

Post by lollabella Sat Jul 04, 2015 8:59 pm

Prošla, išla na usmeni, pitao me primarni saldo za 4 i nisam znala i rekao da će to biti tri - kao da je to nešto loše Very Happy
A ja sam učila za prvi kolokvij još u tamo u četvrtom mjesecu negdje, pa sam dio znala. Dio stvari oko mirovinskog sam učila na UII za predrok. Temu o nezaposlenosti sam imala seminar baš iz JF, a obvezni i dobrovoljni MF sam imala iz UII. To ti je pola prvog kolokvija.
Skinula sam pitanja koja su bila prije na ispitima i na to odgovarala. Onda to ponavljala. Učila sam (sa tim svim predznanjem) 3/4 dana. Knjiga Rosen, knjiga JF u HR, njegove prezentacije, skripta 200 pitanja i njegovi svježi statistički podaci sa efzg weba.
Druga grupa je imala "porezni razredi kod poreza na dohodak i koja je to vrsta progresije, krivulja ugovora-objasniti što je i nacrtati, te objasniti pareto učinkovitost (ta 3 su KP)...Okomito fiskalno izravnanje i koji su instrumenti".
Inače username i pass gdjegod vas traži na njegovom webu je jf2015.
I ovo moje 6. pitanje nešto nešto nešto je bilo fiskalno izravnanje i što je to vodoravno fiskalno izravnanje.
lollabella
lollabella

Posts : 13
Reputation : 0
Join date : 2014-06-11
Location : Tamo negdje, tamo daleko...

Back to top Go down

financije - Javne financije - prof. Šimović - Page 4 Empty Re: Javne financije - prof. Šimović

Post by fireblade Fri Sep 04, 2015 9:54 am

Pozdrav,

Pitanja s današnjeg roka su:
KP 1. Objasnite tržišnu neučinkovitost javnih dobara (alokativnu neučinkovitost tržišta).
KP 2. Nabrojite i objasnite Wagnerova načela oporezivanja.
KP 3. Što je to čisto javno dobro i primjer, koje su karakteristike javnog dobra.
4. Nacrtajte preferenciju s jednim vrhom i s dva vrha i koja je pretpostavka preferencije s dva vrha.
5. Objasnite što je primarni saldo.
6. Nabrojite i objasnite vrste poreza na dohodak i objasnite.

Sretno svima.

fireblade

Posts : 39
Reputation : 2
Join date : 2014-06-04

Back to top Go down

financije - Javne financije - prof. Šimović - Page 4 Empty Re: Javne financije - prof. Šimović

Post by danijela1901 Tue Sep 08, 2015 6:46 pm

Pozdrav.. ostale su mi jos javne za polozit tako da.. svi podaci su se vec 10 puta promijenili xD
Zanima me zapravo jel jos uvijek postoji onih 200 pitanja i na ispitu dolaze zaista samo ta pitanja? Naime, vidjela sam da je prosle godine na ljetnom bilo pitanje 'bismarckov i beveridgeov model financiranja soc osig'.. tog nema medu tih 200 pitanja..a ni medu onih 160 sta sam vidjela da se tu vrti pa ono..a morala bih to polozit na dekanskom sad (kombiniram skripte dvije i dvije knjige..do toga je doslo

danijela1901

Posts : 4
Reputation : 0
Join date : 2015-09-05

Back to top Go down

financije - Javne financije - prof. Šimović - Page 4 Empty Re: Javne financije - prof. Šimović

Post by fireblade Wed Sep 09, 2015 8:52 am

danijela1901 wrote:Pozdrav.. ostale su mi jos javne za polozit tako da.. svi podaci su se vec 10 puta promijenili xD
Zanima me zapravo jel jos uvijek postoji onih 200 pitanja i na ispitu dolaze zaista samo ta pitanja? Naime, vidjela sam da je prosle godine na ljetnom bilo pitanje 'bismarckov i beveridgeov model financiranja soc osig'.. tog nema medu tih 200 pitanja..a ni medu onih 160 sta sam vidjela da se tu vrti pa ono..a morala bih to polozit na dekanskom sad (kombiniram skripte dvije i dvije knjige..do toga je doslo

Poslala sam ti privatnu poruku. :-)

fireblade

Posts : 39
Reputation : 2
Join date : 2014-06-04

Back to top Go down

financije - Javne financije - prof. Šimović - Page 4 Empty Re: Javne financije - prof. Šimović

Post by smokvica Fri Sep 11, 2015 1:37 pm

Može li netko napisati kako izgleda komisija 8 puta i da li te zaista pitaju i je ima prolaznosti

smokvica

Posts : 2
Reputation : 0
Join date : 2014-09-24

Back to top Go down

financije - Javne financije - prof. Šimović - Page 4 Empty Re: Javne financije - prof. Šimović

Post by fireblade Fri Sep 18, 2015 11:15 am

Pozdrav, imam poteškoća sa slanjem privatnih poruka. Ovo je za sve vas koji me pitate iz čega sam učila Javne.

Odgovore na 200 pitanja uopće nemojte gledati. Bitna je knjiga Javne financije u RH, i Rosen knjiga u kojima su dobro objašnjene Eksternalije i Javni izbor.

Što se tiče aktualnosti podataka, to nije problem, sve novosti (iznos osobnog odbitka, stope PDV-a i sl.) imate u statističkom dodatku prof. Šimovića. Na njegovoj web stranici kliknete na tab Javne financije s desne strane, lozinka i password su jf2015 i tamo to imate.

Učila sam iz knjiga (lako se uči jer je fakat dobro napisano), a što se tiče pitanja, ispisala sam ih s 4 stranice ovog topica. Većinom se vrti isto i/ili slično. Rok 04.09. po meni je bio ful lagan.

Zagrijat stolicu treba definitivno, mislim da vam je 10 dana učenja dosta (ali da zagrijete stolicu). Knjige pročitajte jer ćete skužit o čemu se radi, tj. učit ćete s razumijevanjem.

Kopije knjiga sam kupila u žutoj kopiraoni, ful je povoljno. Skripte ne bih preporučila, imala sam jednu, isto iz žute kopiraone (200 pitanja), ali uopće nisam po njoj učila, meni nije bila dobra, podaci su zastarjeli i odgovori su izvađeni iz konteksta. Kad čitaš knjigu stvari su jasnije, lakše je naučiti.

Eto, toliko od mene. Nadam se da će vam pomoći.

Sretno svima!

fireblade

Posts : 39
Reputation : 2
Join date : 2014-06-04

Back to top Go down

financije - Javne financije - prof. Šimović - Page 4 Empty Re: Javne financije - prof. Šimović

Post by smokvica Sat Sep 19, 2015 7:18 am


Pitanja sa dr.roka 14.09.2014
1.Koje su mjere države? KP
2.Izravni i neizravni porez? KP
3.Graf Coaseov teorem ? KP
4.Beveridgeovo i Backmarkovo soc.osiguranje?
5.Faze proračuna i njegovi sudionici ?
6.Wagnerov zakon?


Druga grupa su bila pitanja koliko se sjećam po priči drugih , ako i nisam točno napisala neka me drugi nadopune.

1.Koje su razlike između države i ostalih sektora? KP
2.Osobni odbitak? KP
3.Grafički prikažite i objasnite kako regulacija djeluje na izbjegavanje neučinkovitosti nastalih ekstrenalijama? KP
4.Pogoršanje i poboljšanje razmjene znakova ,objasniti na primjerima?
5.Faze proračuna i njegovi sudionici ?
6.Što je to prirez-objasniti?

Ljudi čitajte knjigu javne financije u Hrvatskoj na to se najviše skoncentrirajte jer na usmenom komisija samo su po toj knjizi driblali i rušili su masovno ljude.

Sretno svima i nadam se da sam vam barem malo pomogla ;-)

6.?

smokvica

Posts : 2
Reputation : 0
Join date : 2014-09-24

Back to top Go down

financije - Javne financije - prof. Šimović - Page 4 Empty Re: Javne financije - prof. Šimović

Post by danijela1901 Sun Sep 20, 2015 2:27 pm

Moze netko napisat odg na pitanja:
1. Zasto nema trz.eksternalija?
2. Koje su mjere drzave?
3. Kako i zbog cega se drzava zaduzuje?

danijela1901

Posts : 4
Reputation : 0
Join date : 2015-09-05

Back to top Go down

financije - Javne financije - prof. Šimović - Page 4 Empty Re: Javne financije - prof. Šimović

Post by Kadosh Fri Sep 25, 2015 7:24 am

Zna li netko pitanja sa dekanskog roka?

@danijela1901 - za odgovore pogledaj u knjige - Javne financije u Hrvatskoj i Rosen-a.

Kadosh

Posts : 6
Reputation : 0
Join date : 2014-05-29

Back to top Go down

financije - Javne financije - prof. Šimović - Page 4 Empty Re: Javne financije - prof. Šimović

Post by Kadosh Fri Dec 18, 2015 1:41 pm

Ima netko pitanja sa zadnjeg roka(14.12.)?

Kadosh

Posts : 6
Reputation : 0
Join date : 2014-05-29

Back to top Go down

financije - Javne financije - prof. Šimović - Page 4 Empty Re: Javne financije - prof. Šimović

Post by 0607 Thu Sep 15, 2016 5:42 pm

Današnji rok:
nabroji i objasni Wagnerova načela oporezivanja KP
Čisto javno dobro, navedi primjer, po čemu je javno dobro javno dobro KP
Nisam sigurna tako nešto: zašto je tržište neučinkovito?KP
Preferencije s jednim i dva vrha, koji uvjet mora biti zadovoljen i nacrtaj, objasni
Primarni saldo, objasni
nabroji iobjasni oporezive dohotke u Hrvatskoj

koja je pitanja imala druga grupa

0607

Posts : 4
Reputation : 0
Join date : 2014-06-23

Back to top Go down

financije - Javne financije - prof. Šimović - Page 4 Empty Re: Javne financije - prof. Šimović

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 4 of 4 Previous  1, 2, 3, 4

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum